Informacje o projekcie

Co to za projekt?

FAR SEAS to międzynarodowy projekt badawczy, w którym biorą udział wybrane kraje Unii Europejskiej. Dotyczy on picia alkoholu przez kobiety, w tym kobiety w ciąży. W Polsce projekt realizuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA). 

Jaki jest cel projektu?

Picie alkoholu przez kobietę w ciąży może spowodować problemy zdrowotne i rozwojowe jej dziecka. Dlatego projekt ma pomagać  kobietom (w razie potrzeby) ograniczyć picie alkoholu w codziennym życiu i przestać pić w czasie ciąży. Zwiększa to szansę na urodzenie zdrowego dziecka.

Chcemy również zebrać ważne informacje i poznać opinie kobiet na temat proponowanych z ramach projektu rozwiązań. Mamy nadzieję, że ta wiedza pozwoli nam udoskonalić nasze działania profilaktyczne i w przyszłości lepiej pomagać kobietom, które chcą rodzić zdrowe dzieci.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Do udziału w projekcie zapraszamy kobiety w wieku od 15 do 49 lat:

  • mieszkające w Płocku, Radomiu, Warszawie w dzielnicy Ursus lub w powiecie pruszkowskim
  • będące w ciąży i nie będące w ciąży
  • niezależnie od ilości wypijanego przez nie alkoholu

Na  czym będzie polegał udział w projekcie?

  • Na początku  poprosimy o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące stylu życia, sytuacji rodzinnej i życiowej, picia alkoholu, ciąży, antykoncepcji.
  • Zapytamy również, co myślisz o różnych sprawach związanych z ciążą i alkoholem.
  • Taki wywiad przeprowadzi z Tobą psycholog, pracownik socjalny lub inna osoba z zespołu projektu FAR SEAS. Zajmie on około 15-20 minut. Nie musisz odpowiadać na wszystkie pytania. W każdej chwili możesz też zrezygnować z udziału w projekcie.
  • Po wywiadzie, będziesz mogła otrzymać krótką poradę albo porozmawiać ze specjalistą  na temat picia alkoholu i ciąży.
    Będziesz też mogła skorzystać z innych form pomocy dopasowanych do Pani sytuacji i potrzeb (opisanych w poniższym pytaniu).
  • Po około 6 miesiącach poprosimy Cię o ponowny udział w wywiadzie (drugi wywiad) i udzielenie odpowiedzi na te same pytania, jakie zadaliśmy na początku projektu. Będziemy chcieli też poznać Twoją opinię o działaniach proponowanych w naszym projekcie. Pozwoli to nam udoskonalić je w przyszłości.
  • Jeżeli jesteś w ciąży, będziemy też Cię prosić o zgodę na pobranie próbki włosów.  Próbkę włosów pobieramy w celu uzyskania obiektywnej miary spożycia alkoholu w okresie objętym naszym projektem. Zgoda na pobranie próbki włosów jest dobrowolna i nie jest konieczna do udziału w projekcie.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

  • Udział w projekcie pozwala dowiedzieć się więcej o sobie, swoim zdrowiu i nawykach.
  • O udzielonych odpowiedziach będziesz mogła porozmawiać ze specjalistą i otrzymać  informację zwrotną oraz krótką poradę.
  • Jeśli udzielone w wywiadzie odpowiedzi będę wskazywały na potrzebę zmian, będziesz mogła wziąć udział w 2, 3 lub 4 spotkaniach, które pomogą Ci wprowadzić takie zmiany, aby lepiej zadbać o siebie (i o dziecko, jeśli jest Pani w ciąży).
  • Będziesz też mogła skorzystać ze wsparcia pracownika socjalnego i konsultacji u specjalistów, do których Cię skierujemy. W zależności od potrzeb może to być ginekolog, położna, psycholog, asystent rodziny, czy terapeuta uzależnień.
  • Jeżeli martwisz się o zdrowie dziecka, bo w czasie ciąży piłaś alkohol – zaoferujemy Pani i dziecku specjalistyczną pomoc.

Jak się zgłosić do udziału w projekcie?

Do projektu można się zgłosić wypełniając krótki test. Kliknij przycisk “Wypełnij test” widoczny po lewej stronie.

O projekcie można dowiedzieć się więcej na stronie (w języku angielskim): https://far-seas.eu/