Co to jest porcja standardowa alkoholu?

Zastanawiasz się co kryje się za pojęciem porcji standardowej?

Spożycie  alkoholu  opisywać  można  w  gramach  wypitego  alkoholu  lub  też posługując  się  miarą  porcji  standardowej.  Przyjmuje  się,  że  w  Europie porcja taka zawiera zwykle 10g czystego alkoholu. Porcja  standardowa  alkoholu  (tzn.  10g  czystego,  100%  alkoholu)  zawarta  jest w ok. 250ml piwa o mocy 5%, w ok. 100ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30ml wódki o mocy 40%.

Problemy związane z alkoholem

Czy moje picie jest już problemem. O zaburzeniach związanych z piciem alkoholu

Alkohol jest substancją psychoaktywną, która wpływa na zmiany nastroju, myślenia, spostrzegania, oceny rzeczywistości i zachowań. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co powoduje, że sięga się po alkohol i kiedy nawyk ten staje się ryzykowny dla nas i naszego otoczenia, sięgnij do lektury Czy moje picie jest już problemem. O zaburzeniach związanych z piciem alkoholu (PDF)

Wzory spożywania alkoholu. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu

Alkohol jest substancją psychoaktywną i toksyczną dla organizmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto powinien w ogóle zrezygnować ze spożywania alkoholu, jak również dowiedzieć się jakie wyróżnia się wzory picia alkoholu, zajrzyj do publikacji Wzory spożywania alkoholu. Leczenie osób uzależnionych od alkoholu (PDF)

Jak nadmierne picie wpływa na funkcjonowanie rodziny

Siłą człowieka i przejawem zdrowia jest umiejętność obrony przed tym, co niszczy. Jeśli zastanawiasz się nad zagadnieniem rodzinnego wymiaru uzależnienia i znaczeniem współuzależnienia zapoznaj się z treścią broszury Jak nadmierne picie wpływa na funkcjonowanie rodziny (PDF)

Czynniki mogące mieć wpływ na picie alkoholu

Depresja

Depresję można skutecznie wyleczyć, bo jej wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie, to szansa na szybki powrót do zdrowia. Jeśli interesuje Cię, jakie objawy somatyczne, poznawcze, emocjonalne i motywacyjne są oznaką depresji, kogo może dotknąć i gdzie szukać pomocy, zajrzyj do publikacji Depresja. Rozumiesz-Pomagasz (PDF)

Przemoc

Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku rodzinnym wolnym od przemocy. Jak również każdy człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej. Jeśli szukasz wsparcia, porady i wiedzy skorzystaj z poniższych broszur